Trojí ohlédnutí za rokem 2014

Léto plné hvězd uvítalo v roce 2014 také operní divu Andreu Tögel Kalivodovou

 

Rok 2014 byl dlouhý, nabitý spoustou akcí a krásných kulturních zážitků, na které budou všichni jistě dlouho vzpomínat. Ale přinesl i nějaké to nečekané překvapení a změny, které už prostě život přináší. Skončil oblíbený pořad Mlsání s hvězdami v kavárně a cukrárně La Fantasia, kde jsme s našimi oblíbenými celebritami vytvářeli sladké dobroty, proběhl již devatenáctý ročník tradiční interaktivní výstavy hraček a her pro handicapované děti Léto plné hvězd a s rokem 2014 jsme se rozloučili vánoční výstavou Od Adventu do Tří králů. Máte-li chuť, pojďme se za uplynulým rokem společně ohlédnout a trochu si ho zrekapitulovat.

 

 

Ohlédnutí první – Mlsání s hvězdami

Zdeněk Troška má k dětem velmi blízko, hračky se mu velmi líbily, v La Fantasii si s dětmi zahrál hru Labyrint

 

Pořad Mlsání s hvězdami vznikl ve spolupráci s Kavárnou a cukrárnou La Fantasia a v pasáži Fénix se pravidelně konal téměř tři roky. Zatímco v roce 2013 se v pořadu vystřídali například zpěvačka Gabriela Gunčíková (14/4), herec, zpěvák a moderátor Zdeněk Podhůrský (19/5), muzikálová diva Kamila Nývltová (16/6), charizmatický Marián Vojtko (3/11) nebo okouzlující Radim Schwab (10/11), v roce 2014 si přišli zamlsat další umělci, kteří za podpory svých fanoušků vytvořili při jedinečné gelato show za vydatné pomoci cukrářského mistra Jana Kovaříka své originální poháry.

Mlsání se Zdeňkem Troškou se odehrávalo ve znamení legrace

 

Pořad se konal vždy v neděli v 15 hodin, aby mohli do Prahy dorazit i diváci ze vzdálenějších míst republiky. 23. března La Fantasii navštívil oblíbený režisér Zdeněk Troška, a protože je mimo jiné i výborný vypravěč a veselá kopa, o veselé historky z natáčení nebyla nouze. Zdeněk zavzpomínal také na trilogii Slunce, seno a … a samozřejmě také na herečku Helenu Růžičkovou, která nikdy nepokazila žádnou legraci. Pohár vytvořil Zdeněk Troška přímo exkluzivní, a protože na Mlsání bylo i několik dětí, slavný režisér se o pohár nejen velkoryse podělil, ale dokonce si s dětmi zahrát i některé naše hry, například u Labyrintu se všichni opravdu hodně nasmáli.

Také Jaroslav Svěcený při svém vyprávění nešetřil humorem

 

 

Poslední březnovou neděli (30. 3.) přišel divákům zahrát a vytvořit svůj pohár houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, který nejenže natáčel ve studiu Bena Kovaříka, ale několikrát i se svou dcerou Julií zahajoval výstavu „Léto plné hvězd“, takže se tento den sešla parta starých známých a odpoledne mělo i tentokrát uvolněnou a přátelskou atmosféru. V rozhovoru s Olgou Černohorskou Jaroslav prozradil něco nejen ze svých chystaných projektů, ale pochlubil se i úspěšnou dcerou Julií, která studuje hru na housle v Londýně. I tomuto exkluzivnímu hostu se pohár velmi vydařil a chutnal náramně!

 

Ondřej Ruml vytvořil svůj pohár rovnou pětiposchoďovýV neděli 27. dubna si přišel do La Fantasie zamlsat zpěvák Ondřej Ruml, a nejen to! Narozeniny zde oslavily i jeho „babičky“, tedy babička je jen jedna a její sestra je vlastně Ondrova teta. Babičky jsou dvojčata, a tak od Ondry každá dostala jako překvapení po originálně a vlastnoručně vyrobeném zmrzlinovém poháru z gelato show. A nebyl by to Ondra, kdyby nepřidal i několik písniček, včetně improvizace s jeho oblíbenou kouzelnou krabičkou – looperem, kde si postupně nahrává jednotlivé hlasy a do tohoto základu pak improvizuje. Tentokrát se sešla i větší část sousedek z Ondřejovy Lhoty, které vytvořily pořadu neopakovatelnou a neformální atmosféru.

 

Vnouček Michala Davida Sebastian oslavil v La Fantasii své třetí narozeninyV máji, konkrétně 26. května do kavárny s cukrárnou zavítal zpěvák a skladatel Michal David. A aby to nebylo málo, vzal s sebou nejen svou manželku Marcelu, ale i svého roztomilého vnoučka Sebastiána, se kterým zde oslavil jeho třetí narozeniny. Od majitelů cukrárny dostal originální dort – velkou tramvaj – a od Olgy Černohorské a Ivany Kárníkové pěkné hračky, ze kterých měl obrovskou radost. Když mu k tomu ještě slavný dědeček zazpíval a vlastnoručně vyrobil velký pohár, byl Sebastián nadšením bez sebe. A s ním si to samozřejmě užili i diváci, na své si přišli i přítomní novináři, kteří vše patřičně zdokumentovali.

 

Bára Basiková se stala posledním hostem pořadu Mlsání s hvězdamiPosledním z pořadů Mlsání s hvězdami se stal 9. červen, kdy si svůj pohár přišla vyrobit zpěvačka Bára Basiková. Ještě než se s vervou sobě vlastní pustila do výroby své dobroty – Bára zmrzlinu totiž nade vše miluje – nemohla Olga Černohorská diváky ošidit o rozhovor s dnešním vzácným hostem a připomenout, že výtěžek z cyklu pořadů Mlsání s hvězdami je určen na podporu vývoje nových hraček pro handicapované děti. Při příjemném povídání o Bářiných uměleckých plánech odpoledne uteklo jako voda a focení s Bářiným pohárem už bylo jen pomyslnou třešničkou na dortu.

 

Po útulné kavárničce se bude stýskat nejednomu návštěvníkoviMlsání s hvězdami se za necelé tři roky konání stalo oblíbeným pořadem pro diváky a mlsouny všech věkových kategorií. Ke konci roku 2014 však přišla smutná a překvapivá zpráva, že La Fantasia v pasáži Fénix na Václavském náměstí končí… A protože v současné chvíli není jasné, zdali bude pořad ještě někde a někdy pokračovat, přinášíme vám alespoň toto malé ohlédnutí a vzpomínku. Po vynikající zmrzlině, pohárech, excelentních dortíčkách a příjemné, rodinné atmosféře se bude mnoha návštěvníkům hodně stýskat. Takže La Fantasie – moc za všechno děkujeme a snad někde někdy…

 

 

Ohlédnutí druhé – Výstava Léta plného hvězd

 

Na vernisáži nemohl chybět slavnostní přípitek autorek výstavy, účinkujících a sponzorů s panem starostou Ing. Oldřichem Lomeckým

 Devatenáctý ročník výstavy Léta plného hvězd byl zahájen vernisáží 1. července 2014. Výstavu společně s autorkami hraček Olgou Černohorskou a Ivanou Kárníkovou zahájil starosta Městské části Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký, který nad akcí přejal i svou záštitu. V kulturním programu vystoupila operní diva Andrea Tögel Kalivodová, na klavír ji doprovodil nejlepší klavírista roku 2013 Petr Ožana. Milým překvapením bylo i vystoupení jedenáctiletého pianisty Denise Szalbota s Aspergerovým syndromem, který tyto prázdniny dokonce reprezentoval Českou republiku na mezinárodním festivalu v korejském Soulu. Klavír na výstavu, jak již několik let před tím, sponzorsky zapůjčila firma Petrof. Na vernisáž se akreditovalo mnoho novinářů, s hlavními aktéry natáčela televize a proběhly také nějaké rozhovory pro rádia. Na reportáž z vernisáže výstavy se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=Plx8_AXVW7A

 

Na Pavla Vránu přišli zavzpomínat jeho kamarádi a kolegové a společně mu zazpívali píseň Život je jen náhoda

První koncert tohoto léta byl trochu smutnější, protože byl věnovaný našemu spolupracovníkovi zpěváku a rockerovi Pavlu Vránovi,který nečekaně opustil tento svět na jaře tohoto roku v svých pouhých 38 letech. Na loňském Létě plném hvězd s námi strávil celé prázdniny, a tak nám bude všem chybět. Zavzpomínat na něj přišli jeho kolegové z muzikálů, ve kterých s Pavlem společně nějakou dobu působili. A všichni vzpomínali spíš ve veselém duchu, protože Pavel měl legraci rád. A tak nechyběly ani veselé historky. Každý z účinkujících řekl pár slov, jak na Pavla bude vzpomínat, a pak mu zazpíval jednu písničku. Na jevišti se vystřídali Josef Laufer, Dita Hořínková, Jaromír Adamec, Jan Tenkrát a také Richard Pachman, se kterým Pavel jako technik absolvoval dvě vánoční turné. Pavlovi věnoval pár přátelských slov i Benjamin Kovařík.

 

Dita Hořínková dokáže vždy sál výstavy zcela zaplnit17. červenec se odehrával ve znamení umění stálice Léta plného hvězd, muzikálové herečky a zpěvačky Dity Hořínkové. Zatímco v loňském roce si pozvala jako hosta herečku a svou dlouholetou kamarádku Terezu Kostkovou, letos si přivedla celou doprovodnou kapelu Art Harmony, která celý koncert živě brilantně odehrála. Prostor tentokrát dostali oba Ditiny synové – Filip Antonio, který na výstavě také vystupuje pravidelně každý rok, ale tentokrát se dostal ke slovu i mladší Viktor Vích, který premiérově zahrál divákům na klavír.

 

Milým hostem koncertu se stal oblíbený herec Martin PísaříkJako hosta si pro dnešní pořad Dita vybrala svého hereckého kolegu z muzikálu Adam a Eva Martina Písaříka, který pohovořil nejen o televizních seriálech, ve kterých působil a působí, ale přidal i písničku z vlastní autorské dílny a svého prvního alba. Za své vystoupení dostal od Dity vtipný dárek – mrkev pro kozu, kterou mu připomněla jeho roli Jarouška v seriálu Doktoři z Počátků. V závěru koncertu Dita zařadila i žhavý čardáš, který si s ní zatančil její kolega z muzikálu Casanova Jaromír Adamec. Tento večer se velmi vydařil, diváci prostory výstavy zcela naplnili a ještě dlouho po skončení pořadu čekali na autogramy, a aby se mohli s účinkujícími vyfotit.

 

Marcela Březinová si s Renatou Drössler přivedli i mladou talentovanou posilu – zpěvačku Svitlanu ZagarukDalší čtvrtek 24. července se konal ve znamení šansonu. Publiku se představily dvě dámy, zpěvačky, které patří k těm „zkušenějším“, šaramantní Renata Drössler a rockerka Marcela Březinová. Na klavír je doprovodil na LPH již z vernisáže známý Petr Ožana. Každá z dam zazpívala písně ze svého repertoáru a každá přidala i několik zajímavých a veselých příběhů ze svého muzikantského života. Jako milé překvapení si Renata Drössler přivedla svou žákyni z konzervatoře, mladou začínající zpěvačku Svitlanu Zagaruk, která u publika svým projevem jednoznačně zabodovala. Se svou učitelkou si dokonce zazpívala i duet. Svůj nový duet „Nikdy ti nic nepůjčím“ si společně zazpívaly i Marcela s Renatou. Publikum bylo nadšené, v jeho řadách se objevil dokonce Denis Szalbot s rodiči, který si nechtěl nechat koncert ujít.

 

Jan Kříž s Maruškou Blahynkovou patří k ozdobám každého ročníku Léta plného hvězdV úterý 5. srpna se divákům na Létě plném hvězd představili držitel Ceny Thálie Jan Kříž a jeho životní i herecká partnerka Marie Blahynková. Oba již také patří k pravidelným návštěvníkům LPH a jejich vystoupení vždy patří k hudebním lahůdkám. Tentokrát jsme Honzu s Maruškou zastihli uprostřed příprav na muzikál Horečka sobotní noci, a bylo na nich vidět, že jim režisér Ján Ďurovčík dává skutečně pořádně do těla. Oba byli krásně štíhlí, ale únava na nich byla opravdu znát. Maruška se dokonce pochlubila i nějakou tou modřinou z náročného tréningu. Ale o to víc publikum ocenilo, že si oba jejich oblíbenci i přesto udělali čas, a na LPH přišli zazpívat. Uslyšeli jsme písně z muzikálů, ve kterých oba účinkují, a to jak sólové, tak i několik duetů. I tentokrát následovala dlouhá autogramiáda a focení.

 

Petr Ševčík účinkuje na LPH každým rokemDalší stálicí Léta plného hvězd je mladý umělec, skladatel a zpěvák Petr Ševčík, který vždy dokáže sál výstavy zcela zaplnit. Stalo se tak 7. srpna. Fanynky se za ním sjíždějí z celé republiky, některé neváhají přijet až ze Slovenska. Tentokrát si Petr nepozval žádného hosta, a tak si divačky mohly vychutnat jeho sólový zpěv. Petr se při něm doprovodil jak na kytaru, tak na klavír, publikum si mohlo pobrukovat Petrovy starší hity, ale dočkalo se i nějakých novinek z chystaného nového alba. I po tomto koncertě si mohli diváci zakoupit nějakou hračku a Petr se jim pak na ni podepsal. Tentokrát došlo i na autogram na slušivém kloboučku.

 

Radim Schwab s Monikou Sommerovou za klavírního doprovodu Petra Ožany dokázali publikum zvednout ze židlíČtvrtek 14. srpna se odehrával ve jménu Fantoma opery. Na Léto plné hvězd totiž zavítali dva vítězové konkurzu na tento nový chystaný muzikál Radim Schwab a Monika Sommerová. Prostory výstavy doslova praskaly ve švech, tento koncert si málokdo nechal ujít. A oba aktéři natěšené publikum skutečně nezklamali, zvláště když je na klavír doprovázel fenomenální Petr Ožana. Radim si koncert sám velmi vtipně uváděl a v jeho průběhu představil písně jednak z muzikálů, ve kterých účinkuje, tak i melodie ze svého debutového alba „Amoroso“. Závěr koncertu patřil už jen Fantomovi opery, ve kterém Monika s Radimem excelovali a zvedli publikum doslova ze židlí. A tak Léto plné hvězd zažilo poprvé ve své historii standing ovation! Nadšené publikum nechtělo zpěváky hned tak pustit, a tak došlo i na přídavky, a následně pak na dlouhou autogramiádu a focení.

 

Závěrečný koncert LPH 2014 se odehrál v tandemu – Matej Benko, Ondřej Ruml a  Petr KutheilZávěrečným koncertem tohoto léta 19. srpna se stalo společné vystoupení zpěváka Ondřeje Rumla, který k Létu plného hvězd nerozlučně patří již několik let a oproti tomu premiérového Mateje Benka za klavírem. Ondřej diváky tradičně potěšil svou kouzelnou krabičkou – looperem, na kterou předvedl několik skvělých improvizací. Všechny pobavil i skladbou „Don´t worry be happy“, kterou obrátil do opačného významu, takže ji za všeobecného veselí celou proplakal… Jako host na koncertě vystoupil Ondřejův kamarád a kolega z muzikálu Hamlet Petr Kutheil. Vedle Hamleta Ondřeje si Petr zahrál jeho nerozlučného druha Horatia.

 

Ondřej se pochlubil prvním klipem ze svého nového CDJak už se stalo tradicí, závěrečný koncert LPH se pravidelně stává i Ondřejovým koncertem narozeninovým. Tradičně se sešel fan klub z Ondřejovy Lhoty, oslavenec dostal originální dort, květiny a spoustu dárků a mohlo se slavit. Ve volné zábavě nám pak na notebooku bonusově pustil čerstvě natočený klip k chystané desce „Ondřej Ruml zpívá Voskovce a Wericha“ s názvem „Stonožka“, kterou nazpíval společně se Zdeňkem Svěrákem. Rozloučení s Létem plným hvězd proběhlo tedy poměrně vesele, a můžeme se těšit na jubilejní dvacátý ročník!

 

Ohlédnutí třetí – Výstava Od Adventu do Tří králů

 

 

Na vernisáž výstavy Od Adventu do Tří králů dorazil i herec a moderátor Jaroslav DušekV podvečer 21. prosince 2014, kdy lidé rozsvěceli čtvrtou svíčku na adventním věnci, se ve školní jídelně na Dražického náměstí 10 u Karlova mostu na Praze 1, konala vernisáž výstavy Od Adventu do Tří králů autorek hraček, her a kapsářů pro zdravotně postižené děti autorek Olgy Černohorské a Ivany Kárníkové. Autorky tentokrát pozvaly jako hosty i dvě výtvarnice s Aspergerovým syndromem Petru Bobalovou a Natálii Ficencovou, takže výstava byla doplněna ještě o jejich obrazy. Občanské sdružení Adventor podpořilo výstavu i finančně, takže mu patří na tomto místě velké poděkování. Petra Bobalová a Natálie Ficencová měly na výstavě úspěch se svými obrazyVýstava proběhla ve spolupořadatelství s MČ Praha 1, pod záštitou starosty MČ Praha 1 Ing. Oldřicha Lomeckého a pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy.

 

Když se v neděli přiblížila 18 hodina, výstavní prostor se začal rychle zaplňovat dychtivými návštěvníky. Na vernisáž přišel výtvarnice podpořit i herec a moderátor Jaroslav Dušek. Ten byl z obrázků děvčat tak nadšen, že si jich hned na místě několik zakoupil. Obrázky děvčat obdivovali všichni přítomní, velmi pochvalně se o nich vyjádřil i přítomný akademický malíř Jan Tichý, který oceňoval nejen zvládnutí malířské techniky, ale především i jejich jemnost a umělecký náboj.

 

Jaroslav Dušek si na vernisáži měl co říci i s ostatními hosty Po oficiální části se již rozproudila volná zábava, kterou příspěvkem na pohoštění podpořil v rámci své záštity Magistrát hl. m. Prahy. Pohoštění připravila firma Progel, a tady musíme jen chválit, všechno – chlebíčky, obložené mísy, i sladkosti byly vynikající a všichni si opravdu pochutnali, což nemalou měrou přispělo k příjemné atmosféře vernisáže výstavy. Kromě již zmíněných hostů vernisáž navštívilo ještě několik dalších vzácných osobností. Až z Ostravy dorazila paní Miroslava Biegunová z For Helpu s dcerami (mimo jiné organizovala Mazlení s koníkem, kterého jsme se také zúčastnili), nebo i ředitelka Centra Terapie Autizmu paní Mgr. Romana Straussová (která byla hostem Michala Roškaňuka v pořadu „Přicházíme v míru“). Na vernisáž dorazila i maminka Michala Roškaňuka, spisovatelka, jóginka a aktivní členka výboru o. s. Adventor Tatiana Kejvalová.

 

Autorky letní a adventní výstavy Olga Černohorská a Ivana Kárníková se na vás budou těšit i v roce 2015Výstava Od Adventu do Tří králů proběhla o adventních víkendech, a potom od 20. – 31. 12. 2014, a přispěla tak k vánoční atmosféře centra metropole. Návštěvníci se zde mohli seznámit se sedmnácti adventními postavami a maškarami, kterými se naši předkové bavili v době Adventu. Nejvíce však asi obdivovali velký textilní Betlém o velikosti 4 x 2 metry, který celému prostoru dominoval. Všechny hračky a společenské hry pro handicapované bylo také možné si přímo na výstavě vyzkoušet. A kdo výstavu nestihl navštívit a všechny adventní figury prozkoumat, bude mít možnost zase za rok.

Jste zde: doma Akce Trojí ohlédnutí za rokem 2014