Ohlédnutí za Létem plným hvězd 2016

Slavnostního zahájení se ujal starosta MČ Praha 1 Ing. Oldřich LomeckýV neděli 21. srpna 2016 se definitivně uzavřely pomyslné brány 21. ročníku výstavy Léto plné hvězd autorek hraček, společenských her a kapsářů pro zdravotně postižené děti Olgy Černohorské a Ivany Kárníkové. Kromě hraček a her, speciálně vyvinutých pro děti s handicapem, ve školní jídelně na Dražického nám. 10, vystavovali své obrazy také umělci s Aspergerovým syndromem. Za finanční podpory Městské části Praha 1 a pod záštitou starosty Ing. Oldřicha Lomeckého na výstavě již tradičně proběhl mimořádně vydařený doprovodný program, ve kterém vystoupila celá řada našich předních umělců, ale příležitost dostali také právě hudebníci s Aspergerovým syndromem. Koncerty se těší každým dalším ročníkem čím dál tím větší oblibě seniorů MČ Prahy 1, a tak se teď společně můžete na průběh celé úspěšné akce s námi podívat.

V letošním ročníku se konala velmi úspěšná sbírka laků pro Markétku

 

Z umělců s Aspergerovým syndromem na Létě plném hvězd vystavovali své obrazy již tradičně Petra Bobalová, Natálie Ficencová a Běla Sýkorová, nově potom Lucie Vilímková, Václav Veselý z CSS Tloskov, a Lex Kartane z Velké Británie. Během celé výstavy (od 1. 7. do 21. 8.) probíhala sbírka laků pro jednu z vystavujících, sedmnáctiletou Markétku Rybaříkovou, která má diagnostikovaný Rettův syndrom, a jednou z mála činností, u kterých vydrží, je malování. K malbě svých obrazů používá zbytky laků na nehty, které jí někdo daruje. Sbírka se setkala s velkým ohlasem a laků se na konci výstavy sešlo tolik, že je Markétce musela pomoci odnést maminka s tetou. Na závěrečném koncertě LPH 18. srpna jí je společně s autorkami výstavy předal zpěvák Václav Noid Bárta. Radost Markétky byla opravdu dojemná.

Denis Szalbot zahrál na vernisáži

 

Ale vraťme se nejprve na začátek výstavy. Na vernisáži 7. 7. vystoupili kromě profesionálů herečky Jitky Asterové a Richarda Pachmana dva hudebníci s Aspergerovým syndromem. Všechny překvapil svým výkonem třináctiletý pianista a zpěvák Denis Szalbot, který o měsíc později v srpnu reprezentoval Českou republiku na Mezinárodním festivalu handicapovaných umělců v korejském Soulu. Jako další umělec s AS při zahájení výstavy vystoupil zpívající básník, přezdívaný hercem Jaroslavem Duškem „český Francois Villon“ Radek Čihák. Radkův samostatný sólový koncert ve čtvrtek 21. 7. organizátoři natočili, aby umožnili zpěvákovi vydat jeho debutové živé CD. Pro jeho realizaci byl OS Adventor založen nadační projekt (více na www.adventor.org/images/data/Prj-1603041005-Radek-Cihak.pdf). Diváky zaujala i malá výstavka šperků, které Radek navrhuje a vlastnoručně vyrábí.

Jan Kopečný s Petrem Ryšavým všechny mile překvapili a večer si s diváky pořádně užili

 

Ve čtvrtek 14. července výstavu svou přítomností poctili dva fešáci, zpěváci a muzikáloví herci, členové hudebního uskupení DPH (jehož třetím členem je ještě skladatel a producent Daniel Barták) Jan Kopečný a Petr Ryšavý. Oba pánové měli na Létě plném hvězd svou premiéru, ale publikum dokázali zcela nadchnout. Olga Černohorská, která pořady doprovodného programu pravidelně moderuje, si hned v úvodu pořadu s účinkujícími vyfotila selfie, čímž připomněla stejnojmenný videoklip jejich skupiny DPH. Veselé povídání pak oba zpěváci prokládali písněmi z muzikálů, ve kterých ztvárnili hlavní role – jmenujme alespoň některé: Romeo a Julie, Casanova, Angelika, Tři mušketýři, nebo připravovaný muzikál Mefisto v Divadle Hybernia.

Miro Šmajda patří ke stálicích LPH a vždy představí své songy v komorní podobě

 

Ve středu 27. července proběhl trochu narychlo do programu přidaný koncert zpěváka a autora, původně z Košic, ale nyní žijícího již několik let v Praze, Mira Šmajdy. Miro je stálicí Léta plného hvězd, a rád se na výstavu každoročně vrací. Tentokrát vystoupil sólově, bez své kapely Terrapie, a tak si posluchači mohli vychutnat jeho písně s osobitými, poetickými texty v jedinečném komorním provedení pouze s kytarou. Miro nezklamal a i v letošním ročníku se mu podařilo oslovit posluchače všech generací, což seniorky MČ Praha 1 náležitě ocenily.

Jan a Maruška Křížovi se na LPH také pravidelně a rádi vracejí

 

Ve čtvrtek 28. července se konal na Létě plném hvězd další krásný koncert Jana a Marušky Křížových. Přiběhli na poslední chvíli přímo z Divadla Kalich, kde právě zkouší nový muzikál Srdcový král, který bude mít premiéru na podzim. Ale diváky o nic neošidili. Olga Černohorská si s nimi povídala o všem možném, nejen o chystaném muzikálu, ale také o jejich nedávné svatbě a svatební cestě do Londýna, kde novomanželé viděli v jednom týdnu hned osm muzikálů. Probralo i Honzovo druhé ocenění Cenou Thálie za muzikál Děti ráje a diváci si poslechli dokonce i malou ukázku dialogu z muzikálu Zpívání v dešti v němčině. Kromě povídání se samozřejmě také zpívalo a tento vydařený večer byl zakončený již tradičně autogramiádou, při které se diváci s umělci mohli i společně vyfotografovat.

Významným oceněním za dětskou roli ve filmu Jak básníci čekají na zázrak se pochlubil Filip Antonio

 

V úterý 9. srpna si herečka a sopranistka Dita Hořínková přivedla na svůj koncert jako pomocníky své dva syny Filipa Antonia a Viktora, kteří se už také uplatňují jako zpěváci a herci v muzikálech a dalších projektech. Filip se pochlubil nedávno získanou cenou Zdeňka Podskalského za svůj herecký výkon ve filmu Jak básníci čekají na zázrak, kde ztvárnil roli syna hlavního představitele Štěpána Šafránka (Pavel Kříž). Jako host vystoupil v pořadu Lukáš Pařík, autor muzikálu Králové Avalonu. V závěru čekalo na diváky krásné a milé překvapení – živí papoušci kakadu Angelina a Lady, se kterými Filip a Viktor zazpívali duet „My dva jsme sehraní“, a potom všichni společně závěrečnou píseň „Život je jen náhoda“, ke které se ochotně přidalo i publikum.

Václav Noid Bárta exceloval na LPH již podruhé

 

Letošní 21. ročník Léta plného hvězd se s diváky rozloučil závěrečným koncertem Václava Noida Bárty ve čtvrtek 18. srpna a pro mnohé se stal i večerem plným překvapení. Jednak byla Markétce, mladé malířce s Rettovým syndromem, předána sbírka laků, jak je již uvedeno v úvodu článku. Druhým krásným překvapením bylo, že si Noid na koncert přivedl i svou rodinku - manželku Gábinu s dcerkou Terezkou, maminku a neteř. Václav Terezku dokonce představil publiku a společně si zazpívali! Třetím krásným překvapením byli živí papoušci ara a kakadu, kteří slavili velký úspěch již v předchozím koncertě, a tak je pořadatelé chtěli dopřát i divákům Noida. Na nezapomenutelné atmosféře závěrečného koncertu LPH měl velkou zásluhu také Vaškův fan klub.

Všechny koncerty na LPH mají nenapodobitelnou komorní a velmi srdečnou atmosféru

 

Senioři MČ Praha 1 po každém koncertě zůstávali na autogramiádu a účinkující si s nimi vždy bezprostředně a ochotně povídali. Proto jsme se tentokrát rozhodli několik diváků oslovit a požádat je, aby se o své dojmy podělili se čtenáři tohoto časopisu. Zde jsou jejich zážitky:

Eva Kaplanová: „Patřím mezi ty diváky a posluchače, kteří z každého koncertu odcházejí naplněni krásným zážitkem. Tak jako všechny minulé ročníky, tak i 21. ročník byl báječný. Ani bych nechtěla hodnotit jednotlivé umělce. Díky náročné práci se sestavením programu byl ročník zase jiný než předcházející, zase jinak krásný, a to vše díky paní Olze. Jsem milovnicí muzikálů, tak třeba Jan Kříž se svou paní hladili mou duši. Mám ráda poezii, tak i náš český Francois Villon Radek Čihák byl úžasný. 21. ročník uzavřel tak jako loni Václav Noid Bárta. Neskutečná atmosféra, nikomu se ani moc nechtělo odejít. Chci poděkovat radnici Prahy 1 a panu starostovi Ing. Oldřichu Lomeckému, že nad Létem plném hvězd převzal opět patronát. Věřím, že se za rok opět setkáme na Dražického náměstí.“

Jan Kopečný a Petr Ryšavý se seniory ochotně fotografovali na památku

 

Helena Halouzková: „Proč se každý rok těším na prázdniny? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. S koncem školního roku se uzavře školní jídelna v Praze 1, Dražického náměstí 10/65 a změní se ve výstavní a koncertní síň. Charitativní výstava výtvarnic PaedDr. Olgy Černohorské a Ivany Kárníkové rozzáří nejen oči dětí, ale okouzlí všechny generace a seniorům připomene krásná léta mládí. Textilní a dřevěné hračky určené nejen pro zdravé děti, ale i pro děti zrakově, sluchově a mentálně postižené jsou opravdu nevšední a krásné a nikde jinde, než tady je neuvidíte. Zato si je tu můžete všechny i vyzkoušet.

Senioři se účinkujícím rádi svěřují se svými dojmy z koncertů

 

A co dodat k náplni koncertů? Byla prostě jedinečná! Kdybych se měla rozhodnout, který koncert se mi nejvíce líbil, určitě bych to nedokázala. Každý koncert měl svoji atmosféru, ale všechny daleko předčily očekávání diváků. A následné autogramiády a společné fotografování značně přesahovaly čas vyměřený pro koncerty. Nebyli to však pouze známí umělci, ale setkali jsme se zde i s interprety, které vzhledem k jejich handicapu nepotkáte ve velkých koncertních sálech. Jedním z nich byl Radek Čihák a jeho host Josef Prexl, který ho doprovázel na akordeon. Dojemné bylo předání laků pro Markétku. Sbírka byla tak velká, že ji Markétka sama neunesla. S velkou radostí si ji odnesla za pomoci maminky a tety a moc se těší na svoje další malování. Ještě dlouho bych mohla psát o letošním ročníku LPH, ale ani tak bych nepopsala všechny krásné pocity jak z výstavy, tak z koncertů. Proto bych chtěla na závěr vyjádřit jen poděkování všem organizátorům výstavy. Dík patří samozřejmě i starostovi Městské části Prahy 1, Ing. Lomeckému, který má již řadu let nad výstavou záštitu a moc se těším na příští rok.“

Sbírku laků předal Markétce osobně Vašek Noid Bárta

 

Jarmila Klimková: „Vážená paní Olgo Černohorská a paní Ivano Kárníková, Vám patří dík za krásnou výstavu Léto plné hvězd a dík za několik příjemně strávených letních podvečerů  doprovodného programu. Jsem ráda, že jako seniorka z Prahy 1 jsem měla možnost, již třetím rokem, být přítomna na několika podvečerech. Jestli to byl zpívající básník a muzikant Radek Čihák, Miro Šmajda či manželé Jan a Maruška Křížovi, na všech koncertech panovala báječná atmosféra, prožili jsme vždy nádherný večer, plný nových zážitků a dojmů.  21.  ročník  se Vám opět vydařil a těším se na setkání v příštím roce.“

Autorky Olga Černohorská a Ivana Kárníková si připily se starostou MČ Praha 1 Ing. Oldřichem Lomeckým a tiskovou mluvčí Veronikou Blažkovou.

 

Marta Heidelberg: „Léto plné hvězd, nejen na obloze, ale i na Dražického náměstí 10. S hvězdami nad sebou i blízko nich – je to svět divukrásný. Ta krása a hravost dýchá i z prostoru dění, kde to hýří důmyslností, barvami a rozmanitostí. A dirigentem tohoto orchestru je paní dr. Olga Černohorská. Pod její taktovkou zde defilují i hvězdy hudebního světa, které přivádějí i své hosty, a společně tak nabízejí humor, potěšení a radost, provázené velkolepostí. Kdo prožil tento čas v jejich blízkosti, odnášel si pocit štěstí. Budiž chvála za tento projekt a za možnost, aby dříve narození z Prahy 1 prožívali v této atmosféře radost a inspiraci. Ať všechny provází síla – ta, která proudí vesmírem – je tak mocná, aby se lidé dorozumívali hudbou, zpěvem a tvořivostí. Díky panu starostovi ing. Oldřichu Lomeckému, že takovéto oáze poskytuje svou podporu."

 

Poděkování:

Loga 2016Děkujeme především Městské části Praha 1 v čele s panem starostou Ing. Oldřichem Lomeckým a Nadaci Veolia za mnohaletou finanční i morální podporu, bez nichž si lze Léto plné hvězd jen stěží představit, moc si této podpory vážíme!

O ozvučení a osvětlení programu se stará skvělý Benjamin Kovařík

 

Benjamin Kovařík - ozvučení a osvětlení koncertů, nahrávka CD Radka Čiháka

Renata Břecková - vedoucí školní jídelny na Dražického nám. 10/65, Praha 1

Eva Mrázová, Zdena Auředníková, Věra Černá, Alena Koubková, Svatava Dostálová a Ludmila Šedinová - švadleny

Danica Ševčíková a Tereza Klečková - kustodky výstavy

Michal Roškaňuk, Lucie Vilímková a Vojtěch Bartošík - Adventor, pomoc s instalací a likvidací výstavy.

Ing. Oldřich Lomecký a Veronika Blažková - za MČ Praha 1

Martin Šafránek - Grafoservis, laserové vyřezávání

Petra Bobalová - grafické zpracování fiskových materiálů a podkladů pro laserové vyřezávání

Se svými krásnými papoušky nás navštívili Věra Čarková a Pavel KlikaVlaďka Čarková a Pavel Klika - majitelé cvičených exotických papoušků, www.ara-kakadu.eu

Jste zde: doma Akce Ohlédnutí za Létem plným hvězd 2016