Výstava Od Adventu do Tří králů 2016

Plakát na výstavu Od Adventu do Tří králůRok se sešel s rokem a máme tu opět Advent, pokud se při shánění dárků nebo později o vánočních svátcích zatouláte ke Karlovu mostu, u věže na Malé Straně na Dražického náměstí na vás čeká zajímavá výstava „Od Adventu do Tří králů“, kterou připravily výtvarnice Olga Černohorská a Ivana Tichá. Můžete si zde prohlédnout velký textilní betlém (4 x 2 m) a sedmnáct adventních postav a maškar, které dříve v době dlouhého půstu před vánočními svátky obcházely naše vesnice. Někdy s nimi byla legrace, jindy spíše dětem naháněly strach, v každém případě bude zajímavé si je připomenout.

Na výstavě si můžete prohlédnout adventní figuryVíte, že dříve s Mikulášem nechodil jen čert a anděl jako dnes, ale rovnou celý průvod postav? A jestlipak víte, co dělal například 7. prosince Ambrož? Nebo proč se děti bály Klempery či Perechty? To všechno a mnohé další se můžete dozvědět na výstavě, kterou pořadatelská umělecká agentura Anaháta připravila ve spolupořadatelství s Městskou částí Praha 1 a pod záštitou starosty Ing. Oldřicha Lomeckého.

Jak už je u autorek zvykem, v expozici najdete také ručně vyrobené textilní a dřevěné hračky, kapsáře a společenské hry, které si můžete se svými dětmi na místě vyzkoušet a v případě zájmu i zakoupit. Hračky a hry jsou víceúčelové, na každé se děti mohou něco naučit, jsou provedeny v úpravách i pro zdravotně postižené děti, pro nevidomé nebo například pro autisty. Najdete zde třeba „Maxi-člověče, nezlob se“, „Hru se stíny“, různé druhy textilních pexes nebo třeba novou hru „Labyrint“. Všechny hračky a kapsáře jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Všechny hry si můžete na výstavě vyzkoušet a zahrát, jsou zde připravené i šachy v různých textilních úpravách (například šachy pro tři hráče), které si mohou zahrát i dospělí návštěvníci.

Své obrazy vystavuje také Lucie VilímkováVe spolupráci se spolkem Adventor je výstava doplněna již tradičně o obrazy Petry Bobalové, sedmnáctileté Markéty Rybaříkové, Běly Sýkorové a Lucie Vilímkové, která premiérově vystaví také tvorbu svých ručně dělaných šperků. Šperky ze své dílny představí také písničkář a hlavní aktér Putování po proudu 2015 a 2016 Radek Čihák. Přijďte se tedy na výstavu podívat, najdete se zde nejen zábavu, poučení, ale seznámíte se i s trochu jiným, možná až překvapivě křehkým pohledem na svět. Petra Bobalová vytvořila k letošní výstavě i krásný plakát a barevné informační letáky, za což jí patří velké poděkování.

Vybrat si můžete z velkého množství kapsářů a dekoračních hračekV létě jsme uspořádali sbírku laků pro Markétku Rybaříkovou, která trpí Rettovým syndromem. Jako jednu z mála činností, u kterých soustředěně vydrží, je malování obrazů. Vymyslela si "svou techniku" a svá dílka dozdobuje laky na nehty. Letní sbírka dopadla velmi úspěšně, díky štědrým dárcům si Markétka s maminkou Blankou na konci výstavy z rukou Vaška Noida Bárty a pořadatelů s neskrývaným nadšením přebrala dvě velké krabice laků. Od léta pilně malovala, a některé Markétčiny obrázky si na vánoční výstavě můžete nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Celý výtěžek samozřejmě věnujeme rodině Markétky. A to hlavní: pro velký úspěch sbírku laků pro Markétku opakujeme i na této vánoční výstavě. Máte-li doma přebytečné a již nepotřebné laky na nehty, můžete je o adventních víkendech a o vánočních svátcích na výstavu přinést!

Papoušci se stali příjemným zpestřením LPH 2016Po výborné zkušenosti z prázdninové výstavy Léto plné hvězd pozveme na adventní výstavu také naše nové přátele Pavla Kliku a Vlaďku Čarkovou s jejich krásnými ochočenými, cvičenými papoušky (ara, kakadu, žako a eklektus) a návštěvníci se s nimi budou moci dokonce i vyfotografovat. Samozřejmě pokud počasí umožní jejich přepravu, nesmí být příliš chladno nebo pršet. Sledujte proto náš facebook, kde najdete vždy aktuální informace, jestli a v jakém čase se focení s papoušky bude konat.

Návštěvníky jistě zaujme hra Co kam patří?Výstava se koná tradičně ve školní jídelně na Dražického náměstí 10/65, Praha 1 v období adventních víkendů: 26. – 27. 11., 3. – 4. 12., 10. – 11. 12., 17. – 18. 12. a dále pak denně: 23. 12. – 31. 12. 2016; otevřeno je od 10:00 do 18:00 hod., na Štědrý den a na Silvestra od 10:00 do 16:00 hod. Výstava je prodejní, takže si z ní můžete odnést nejen pěkný dárek, ale můžete tak podpořit i umělce s aspergerovým nebo rettovým syndromem. Vstupné dobrovolné, bezbariérový přístup. Další Informace najdete na www.adventor.cz, nebo na www.facebook.com/letoplnehvezd, tel.: 724 305 737 (všední dny 14 – 20 hod., o víkendech 10 – 18 hod.).

 

Návštěvníky vítá Marie s Ježíškem a Josefem Víte, co dělali Vetešník, Ambrož nebo Lucka? Perechta, Klempera a Štěpán také neodlučitelně patří k Adventu Vánoční období končí svátkem Tří králů
Výstavu doplňují obrazy umělců s aspergerovým syndromem Velmi oblíbené jsou hry se stíny Na výstavě si každý může zahrát i Člověče, nezlob se v úpravě pro nevidomé Najdete zde i spoustu krásných zvířátek na mazlení do postýlky
U vchodu vás přivítá Mikuláš Výstavě dominuje velký textilní betlém Ani textilní vánoční strom nemůže na výstavě chybět Sbírku laků pro Markétku opakujeme i na této adventní výstavě
Jste zde: doma Akce Výstava Od Adventu do Tří králů 2016