Představujeme hvězdy LPH 2017 - Monika Sommerová a Tomáš Vaněk

Monika Sommerová vystoupila na LPH v roce 2014

Monika Sommerová je mladá operní a muzikálová pěvkyně, vystudovala v letech 2006-2012 operní zpěv na Pražské konzervatoři pod vedením profesorky Jarmily Krásové a Moniky Brychtové. Hlasové školení získala rovněž u italského operního zpěváka Antonia Carangela a též absolvovala Mistrovské pěvecké kurzy Don Giovanni v Brenu v Itálii u prof. F. M. Algeri a dalších. V roce 2016 absolvovala pěvecké kurzy se sólistkou národního divadla Kateřinou Kněžíkovou v Litni.

Monika s Radimem Schwabem na LPH zazpívali slavnou árii z Fantoma opery

 

Významným momentem v kariéře Moniky bylo obsazení do hlavní ženské role Christine Daaé v muzikálu Fantom opery, který se hrál v Pražském divadle Goja Music Hall. Během této doby odehrála Monika více než dvě stovky představení a získala si srdce mnoha muzikálových a operních fanoušků. Od června roku 2016 hraje Monika v inscenaci Limonádový Joe v roli Tornado Lou v Severočeském divadle Ústí nad Labem, kde již dříve hostovala v řadě jiných inscenací – v opeře Nabucco v roli Anny, v opeře Rigoletoto v roli Giovanny nebo v operetě Hraběnka Mariza v roli Manji. Hrála v muzikálu Petr a Lucie

S Radimem si užili na LPH potlesk ve stoje

Byla součástí i filmového zpracování muzikálu Alena. Nazpívala operní pasáž muzikálu Mata Hari Michala Davida. V roce 2013 nastudovala roli Dafné z opery Apollo e Dafne od G. F. Händela, kterou si zahrála na festivalu Jarmily Novotné v Litni. V srpnu roku 2015 byla součástí Bregenz Fest Spiele v opeře Turandot pod vedením Paola Carignani a Giuseppe Finzi a opeře Hoffmannovy povídky pod vedením Johannese Debuse, v režii Stefana Herheima, obojí za účasti Vídeňské filharmonie. Nechyběla ani na XVII. Mezinárodním letním hudebním festivalu TT - Loučeň 2016 a hudebním cyklu Dveře jízdárny dokořán 2016.

Klavírista Petr Ožana, Ivana Tichá, Olga Černohorská, Monika Sommerová a Radim Schwab – LPH 2014

 

Její soprán ozdobil rovněž několik benefičních večerů, mezi které se řadí Srdce dětem, Hudba pro Afriku, Noc s hvězdami, Hvězdy pod hvězdami, Křídla motýlí či vernisáž nadačního fondu La Vida Loca. Monika spolupracuje s Pražským filharmonickým sborem, se sborem Státní opery i dalšími významnými hudebními tělesy, jako je Karlovarský symfonický orchestr, Pražský salónní orchestr a s dirigenty Milošem Formáčkem, Miriam Němcovou či Milanem Kaňákem. Pravidelně vystupuje na operních a operetních koncertech, např. po boku Radomíra Melmuky, Tomáše Hály či Lubomíra Havláka.

Monika na vernisáži výstavy Hravé učení s poslankyní Mgr. Miloslavou Rutovou, dirigentem orchestru Goja Music Hall Mgr. Michalem Macourkem jeho synem Ondrou

 

Monika nechybí vedle řady zpěváků, které doprovází na společných koncertech po celé České Republice i v zahraničí, jako je Radim Schwab, Bohuš Matuš, Tomáš Vaněk a další. Od roku 2015 je tváří kosmetické značky Cuccio Naturale, pod kterou Monice vyšlo v roce 2015 CD „Vánoční přání“. V roce 2016 se stala patronkou Nadačního fondu La Vida Loca. Autorkám LPH Olze Černohorské a Ivaně Tiché zpívala na vernisáži výstavy Hravé učení, která se konala v Parlamentu ČR v březnu 2017. Na Létě plném hvězd Monika účinkovala již jednou společně s Radimem Schwabem, v letošním ročníku LPH ji uvidíte a uslyšíte v sólovém koncertu za klavírního doprovodu Kristýny Brachtlové.

 

Tomáš a Monika na Cenách Thálie

 

Tomáš Vaněk, rodák z Mladé Boleslavi je český divadelní, filmový a televizní herec, zpěvák a producent. V letech 2008–2012 studoval činoherní herectví na pražské DAMU. Několik let hrál externě v Městském divadle Mladá Boleslav, v Divadle DISK a nadále působí především v pražských divadlech (Divadlo Na Jezerce, Hudební divadlo Karlín, ad.) Ztvárnil role v muzikálech Já, Francois Villon (Divadlo Na Jezerce) nebo Sedmero havranů (Divadlo Semafor). V roce 2013 se objevil v kultovním americkém muzikálu Rent v hlavní roli Marka Cohena (v původní anglické verzi v Divadle Na Prádle, později v téže roli v české verzi Miluj, žij a plať - Rent!). Nastudoval i roli Jeana Druetta v původním českém muzikálu Antoinetta – královna Francie (Divadlo Hybernia). Téměř 200x odehrál roli Raoula v prvním českém uvedení legendárního Fantoma opery (Goja Music Hall). V Shakespearově Mnoho povyku pro nic v rámci Letních shakespearovských slavností ztvárnil v režii Jiřího Menzela postavu Claudia. Ve světové premiéře a anglickém nastudování muzikálu Ray Bradbury´s 2116 uváděném v Divadle Semafor nastudoval dvojroli Mr. Marrionette / Albert Brock, za kterou byl odměněn širší nominací na Cenu Thálie 2016.

 

Tomáš Vaněk je nadaný umělec

 

Mezi zatím poslední role patří Buck Barrow v Bonnie & Clyde (Hudební divadlo Karlín) a Herbert von Krolock v Plesu upírů (Goja Music Hall). Jeho první filmovou rolí byl šprt Martin ve filmu Gympl (2007), dále poručík Šídlo v Ulovit miliardáře (2009), objevil se i v následujících filmech Tomáše Vorla Cesta do lesa (2013) a Vejška (2014). V roce 2015 hrál režiséra Lukáše Kadlece v seriálu Svatby v Benátkách na TV Prima. Má za sebou již několik úspěšných sólových koncertů s repertoárem především muzikálových písní. Příležitostně se věnuje koncertnímu melodramu, především jako účinkující v rámci Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha. Od roku 2017 se jako producent věnuje obnově umělecké tradice pražského Divadla Na Prádle, ze kterého se v budoucnu má stát komorní hudební scéna.

Jste zde: doma Akce Představujeme hvězdy LPH 2017 - Monika Sommerová a Tomáš Vaněk