Vernisáž výstavy Od Adventu do Tří králů 2014 proběhla ve vánočním duchu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Na vernisáž kromě autorek dorazila i řada zajímavých hostů

V podvečer 21. prosince 2014, kdy lidé rozsvěceli čtvrtou svíčku na adventním věnci, se ve školní jídelně na Dražického náměstí 10 u Karlova mostu na Praze 1, konala vernisáž výstavy Od Adventu do Tří králů autorek hraček, her a kapsářů pro zdravotně postižené děti autorek Olgy Černohorské a Ivany Kárníkové. Jako hosté byly přizvány i dvě výtvarnice s Aspergerovým syndromem Petra Bobalová a Natálie F. Výstava se koná ve spolupořadatelství s Městskou části Praha 1 a pod záštitou starosty MČ Praha 1 Ing. Oldřicha Lomeckého a pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy. Významnou měrou se na výstavě podílí také občanské sdružení Adventor, kterému bychom na tomto místě chtěli poděkovat za finanční podporu.

Petra Bobalová a Natálie F.Když se v neděli přiblížila 18 hodina, výstavní prostor se začal rychle zaplňovat dychtivými návštěvníky. Po akademické čtvrthodince, ve které dorazili poslední opozdilci, se slova ujala jedna z autorek celého projektu – výtvarnice Olga Černohorská, aby představila vystavující umělkyně, předsedu o. s. Adventor Michala Roškaňuka a vzácného hosta – herce Jaroslava Duška. Přivítala také členku kulturní komise MČ Praha 1 paní Eugenii Venzarovou. Po krátkém úvodu, ve kterém se diváci dozvěděli například o prestižním ocenění „Správná hračka – vybráno odborníky“ pro Hudebníka na Orffovy nástroje nebo Maxi-člověče, nezlob se, již byly představeny autorky krásných obrazů Petra Bobalová a Natálka Ficencová.

Akademický malíř Jan Tichý přišel na vernisáž s rodinou a přáteli

 

Krátce o jejích tvorbě pohovořil i Michal Roškaňuk, a potom dostal slovo Jaroslav Dušek, který na uměleckém poli velmi často spolupracuje s handicapovanými. Ten byl z obrázků děvčat tak nadšen, že si jich hned na místě několik zakoupil. Obrázky děvčat obdivovali všichni přítomní, velmi pochvalně se o nich vyjádřil i přítomný akademický malíř Jan Tichý, který oceňoval nejen zvládnutí malířské techniky, ale především i jejich jemnost a umělecký náboj. Oficiální část vernisáže zakončil kamarád Natálky, kytarista Jan Kostálek, alias Johnny Midgeyněkolika skladbami. Nebyl na vernisáži náhodou, Natálka totiž často své obrazy maluje na jeho hudbu.

Jaroslav Dušek s maminkou Michala Roškaňuka Tatianou Kejvalovou

 

Po oficiální části se již rozproudila volná zábava, kterou příspěvkem na pohoštění podpořil v rámci své záštity magistrát hl. m. Prahy. Pohoštění připravila firma Progel, a tady musíme jen chválit, všechno – chlebíčky, obložené mísy, i sladkosti byly vynikající a všichni si opravdu pochutnali, což nemalou měrou přispělo k příjemné atmosféře vernisáže výstavy. Kromě již zmíněných hostů vernisáž navštívilo ještě několik dalších vzácných osobností. Až z Ostravy dorazila paní Miroslava Biegunová z For Helpu s dcerami (mimo jiné organizovala Mazlení s koníkem, kterého jsme se také zúčastnili), nebo i ředitelka Centra Terapie Autizmu paní Mgr. Romana Straussová (která byla hostem Michala Roškaňuka v pořadu „Přicházíme v míru“). Na vernisáži nechyběla ani maminka Michala Roškaňuka Tatiana Kejvalová, spisovatelka, jóginka a členka výboru o. s. Adventor.

Vernisáž v přátelské atmosféře se protáhla do pozdních hodin

 

 

 

Výstava „Od Adventu do Tří králů“ je otevřena od 20. – 31. 12. 2014, na adrese Školní jídelna Dražického nám. 10/65, 118 00 Praha 1, otevírací doba je denně: 10.00 – 18.00 hod., na Štědrý den a Silvestra 10.00 – 16.00 hod. Kromě obrázků Petry Bobalové a Natálky Ficencové, které si na výstavě můžete také zakoupit a děvčatům tak vyjádřit svou podporu, zde můžete vidět také sedmnáct adventních postav a maškar, kterými se naši předkové bavili v době Adventu. Výstava je interaktivní, všechny hračky a hry je možné si přímo na místě vyzkoušet, přístup je bezbariérový, vstupné dobrovolné, výtěžek půjde na vývoj nových hraček a her pro zdravotně postižené děti. Informace najdete na www.adventor.org nebo na www.facebook.com/letoplnehvezd, tel.: 724 305 737 (10 – 18 hod.).